Społeczeństwo

TAK dla Kreatywnej Europy

Dwa innowacyjne projekty kulturalne, współtworzone przez Toruńską Agendę Kulturalną — „Spectrum”, oparty na współpracy festiwali światła oraz „Mixdoor”, promujący wydarzenia plenerowe, taniec i teatr uliczny — otrzymały 399 000 euro dofinansowania z unijnego programu „Kreatywna Europa”. „Kreatywna Europa” to nowy program Unii Europejskiej

Dwa innowacyjne projekty kulturalne, współtworzone przez Toruńską Agendę Kulturalną ? ?Spectrum?, oparty na współpracy festiwali światła oraz ?Mixdoor?, promujący wydarzenia plenerowe, taniec i teatr uliczny ? otrzymały 399 000 euro dofinansowania z unijnego programu ?Kreatywna Europa?.

?Kreatywna Europa? to nowy program Unii Europejskiej oferujący wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kreatywnych i kultury. Program będzie realizowany w latach 2014?2020. Do najważniejszych celów ?Kreatywnej Europy? należą promocja europejskiej kultury, międzynarodowa współpraca artystów i wymiana dzieł, budowanie kompetencji i konkurencyjności sektorów, rozwój publiczności i zwiększanie dostępu do kultury.

Pierwszy z projektów ? ?Spectrum? ? otrzymał grant w wysokości 199 000 euro, drugi ? ?Mixdoor? ? 200 000 euro. Z tych kwot Toruńska Agenda Kulturalna otrzyma na realizację swoich części projektów, odpowiednio, 31 500 euro i 41 800 euro. Jesteśmy jedyną polską instytucją, która jest partnerem w aż dwóch projektach, które otrzymały dofinansowanie w ramach unijnego programu ?Kreatywna Europa? ? mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Projekt ?Spectrum? opiera się na współpracy pięciu europejskich krajów: Portugalii, Słowenii, Czech, Finlandii i Polski. Państwem wiodącym w projekcie jest Portugalia. W ramach ?Spectrum? międzynarodowi twórcy będą prezentować w partnerskich krajach dzieła sztuki wykorzystujące światło jako twórczą materię.

Projekt ?Mixdoor? promuje taniec i teatr uliczny. W ramach projektu będą odbywały się prezentacje skierowane do lokalnych twórców i publiczności. Działania projektowe będą obejmować kilka europejskich krajów, m.in. Węgry, Francję, Polskę, Chorwację i Grecję ? dodaje Agnieszka Marecka, kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą Toruńskiej Agendy Kulturalnej.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *