Chorwacja

Chorwacja jesienią

Chorwacja jesienią
INFORMACJA PRASOWA Odkryj Chorwację jesienią! Chorwacja oferuje turystom piękne miejsca, ciekawe imprezy i wiele innych atrakcji przez okrągły rok. Istnieje co najmniej 10 powodów, dla

INFORMACJA PRASOWA

Odkryj Chorwację jesienią!
Chorwacja oferuje turystom piękne miejsca, ciekawe imprezy i wiele innych atrakcji przez okrągły rok. Istnieje co najmniej 10 powodów, dla których warto odwiedzić ten niezwykły kraj w najbliższych miesiącach.

Warszawa, 9 października 2015 r. ― Chorwacja to nie tylko nadmorskie plaże, które latem przyciągają tłumy turystów. Również poza sezonem można tam w pełni wypocząć w spokojnej, sielskiej atmosferze. Chorwacja jest młodym, pełnym energii krajem, który oferuje wiele atrakcji. Jesienią, gdy liście mienią się bajecznymi kolorami, a na tradycyjnych festynach pije się młode wino, Chorwaci witają jeszcze serdeczniej każdego, kto kocha śródziemnomorskie wybrzeże, dobrą kuchnię, wino, kulturę i aktywny wypoczynek. Co warto zrobić
w Chorwacji tej jesieni?

#01 Potrenuj wspinaczkę skałkową i przejdź się po górskich szlakach w Paklenicy: Na amatorów górskich wycieczek czeka ponad 150 kilometrów turystycznych szlaków, które prowadzą przez rezerwaty przyrody znane z pięknych widoków. Wędrując przez nieskażone cywilizacją góry Paklenicy, można zobaczyć ciekawe okazy śródziemnomorskiej flory i domowe zwierzęta żyjące w swoich naturalnych warunkach. Majestatyczne szczyty są również wspaniałym tłem dla fotografii.

#02 Zjedz gablec w Zagrzebiu: Zapraszamy na drugie śniadanie w chorwackim stylu. Możesz skosztować takich potraw, jak wyśmienity indyk z mlinci, zagorski štrukli lub krpice z kapustą ― danie z makaronu uwielbiane przez mieszkańców Zagrzebia. W malowniczej stolicy kraju tradycyjny gablec składa się z flaków, gulaszu lub pieczonych kiełbasek z kiszoną kapustą. Na deser koniecznie zamów krafne lub palačinke.

#03 Przejdź się po murach miejskich Dubrownika: Stare miasto Dubrownik nad Adriatykiem otoczone jest średniowiecznymi murami i fortecami. Kamienie, z których zbudowano fortyfikacje, pamiętają czasy wczesnego średniowiecza. Gdyby umiały mówić, opowiadałyby długie historie o miłości i życiu w tym pięknym dalmackim mieście. Spacerując po murach Dubrownika, nie sposób się oprzeć urokowi wspaniałych zabytków oraz niesamowitych widoków na Morze Śródziemne i otaczającą miasto przyrodę.

#04 Skosztuj białych trufli z Istrii: Półwysep Istria obfituje w trufle. Nic więc dziwnego, że przyciąga smakoszy z całej Europy. Te wyśmienite grzyby, których najwięcej rośnie w słynnym lesie Motovun w środkowej części półwyspu, zbiera się z pomocą specjalnie wytresowanych psów. Można tu bez końca delektować się lokalnymi przysmakami dla koneserów ― nie tylko białymi truflami, lecz także wieloma innymi chorwackimi specjałami.

#05 Zwiedź Park Narodowy Jezior Plitwickich: Jeziora Plitwickie są cudem natury i prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody. Między miejscowościami Mala Kapela i Plješivica, gdzie rzeka Korana rozpoczyna swój bieg, znajduje się 16 dużych i wiele małych jezior połączonych wodospadami różnej wielkości. Naturalne piękno wodospadów, kaskad, jaskiń i skał połączone z feerią barw jesiennych liści tworzy bajeczną mozaikę kolorów i dźwięków wśród gęstych lasów, którymi porośnięte są górskie zbocza.

#06 Poczuj się jak rzymski cesarz: Chorwacja może pochwalić się licznymi zabytkami kultury i architektury, które przetrwały wiele stuleci. Nawet cesarze rzymscy, tacy jak Dioklecjan, pozostawili na tych ziemiach imponujące pomniki swoich rządów. Ruiny pałacu Dioklecjana w Splicie należą do najbardziej znanych chorwackich zabytków z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jego potężne mury przetrwały wiele wieków. Dziś zwiedzający mogą wyobrazić sobie, w jakim luksusie żyli mieszkańcy pałacu, zwłaszcza gdy zachodzące słońce roztoczy nad Starym Miastem atmosferę ciepła i spokoju.

#07 Weź udział w święcie wina w Sławonii: Od tysięcy lat w Chorwacji uprawia się winorośl i produkuje wino o znakomitej renomie. Każdej jesieni mieszkańcy wielu miast świętują zakończenie zbiorów festynami. Podczas takich imprez można nie tylko posmakować doskonałych win, lecz także obejrzeć występy artystyczne, posłuchać muzyki ludowej i podziwiać pokazy sztucznych ogni. Święto wina jest również dobrą okazją do rozmowy i zawarcia znajomości z mieszkańcami regionu.

#08 Zwiedź Park Narodowy Kopacki rit: Ten skarb natury, będący wyjątkową atrakcją dla miłośników dzikiej przyrody, znajduje się w Sławonii, w pobliżu miasta Osijek, niedaleko ujścia Drawy do Dunaju. Kopacki rit,
z wieloma starorzeczami i niewielkimi jeziorami, jest jednym z najważniejszych, największych
i najatrakcyjniejszych naturalnych terenów bagiennych w Europie. W parku żyje około 260 gatunków ptaków, które mają tu gniazda, a wiele innych zatrzymuje się tu w drodze przelotu do ciepłych krajów. Park Narodowy Kopacki rit można zwiedzać z przewodnikiem na statkach widokowych, łodziach, konno lub pieszo.

#09 Uzupełnij niedobory witaminy C: W delcie rzeki Neretva rośnie ponad milion drzew mandarynkowych. Każdej jesieni mieszkańcy okolicznych miast przybywają tu, aby zbierać te zdrowe owoce. Turyści również mogą uczestniczyć w zbieraniu mandarynek pod kierunkiem doświadczonych zbieraczy, którzy zabierają chętnych na plantacje łodziami pływającymi po odnogach delty. To znakomita okazja, aby dostarczyć organizmowi witamin przed nadchodzącą zimą.

#10 Podziel się swoimi wrażeniami: Tej jesieni możesz zakochać się w Chorwacji… i uwiecznić to na fotografii. Zrób zdjęcie miejsca lub krajobrazu, który najbardziej Cię zachwycił, otocz wybrany widok dłońmi ułożonymi w kształcie serca i zamieść taką fotografię w sieciach społecznościowych używając hasztagów #CroatiaFullOfLove i #LoveCroatia. Niech wszyscy wiedzą, że kochasz Chorwację!

Velika Paklenica, Velebit
Velika Paklenica, Velebit

_02 Have gablec in Zagreb_press_Zagreb_Markt_by_Stipe Surac

_07 Stipe Sura_

image001

# # #

Informacje o Chorwacji
Chorwacja, położona nad Morzem Adriatyckim, a zarazem blisko Europy Środkowej, jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Obecnie jej spuścizna historyczna doskonale łączy się z młodzieńczym duchem i energią, co stanowi magnes dla osób szukających różnorodności. Zapierająca dech w piersiach przyroda, niekończąca się linia brzegowa, zróżnicowana kuchnia, a także duże możliwości turystyki przygodowej i sportowej oraz centra odnowy sprawiają, że warto tu przyjeżdżać przez cały rok. W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy będzie to zwiedzanie Dubrownika, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, odwiedzanie wysp archipelagu Split, zbieranie trufli w Istrii, loty na paralotni w regionie Jezior Plitwickich, zwiedzanie ulic i zakamarków Zagrzebia, podglądanie ptaków w Parku Narodowym Kopacki Rit, całonocne imprezowanie na plaży Zrce w miejscowości Novalja czy spędzanie czasu z rodziną na plaży Zlatni Rat.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://croatia.hr

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *